Falešné probuzení

Falešné probuzení je u lucidních snílků velmi časté. Jedná se o stav, kdy si myslíte, že jste se probudili ze snu. Ve skutečnosti se ale probudíte do snu jiného (tedy stále spíte).

Nejen pro začátečníky je velmi náročné tento stav ve spánku rozpoznat. Když máte pocit, že jste se probudili, tak nemáte příliš velkou motivaci zpochybňovat realitu (článek) nebo dělat testy reality (článek). Nedávalo by přeci smysl být ve snu, když jste se právě probudili.

Stephen LaBerge se snažil prokázat existenci lucidních snů skrze jednoduché experimenty. Snílkové měli za úkol pohybovat ve svém vědomém (lucidním) snu očima konkrétním způsobem (např. dvakrát doleva, jednou doprava). Tento pohybový signál pak LaBerge sledoval na spících subjektech.

Ve spánkové fázi REM (rapid eyed movement, rychlé pohyby očí) se totiž oči pohybují stejně jako ve snu. Díky tomu je možné “předat zprávu” ze snu pohybem očí. To by fenomén lucidních snů prokázalo. Zajímavé na tomto experimentu bylo, že se v některých případech tento pohybový oční signál u některých sledovaných subjektů v poměrně krátkých intervalech opakoval během stejného sledování.

Proč tomu tak bylo?

LaBerge se ptal těch, kterým se to stalo, co přesně ve svých snech zažívali. Nejprve se jim podařilo vstoupit do lucidního snu (článek), ve kterém provedli žádoucí pohyb očí a ze kterého se následně probudili. Po probuzení jim ale některé věci nedávaly smysl, proto provedli test reality a zjistili, že ještě stále sní (pro jistotu znovu provedli oční pohybový signál). Zažili falešné probuzení.

falešné probuzení

Jak falešné probuzení rozpoznat?

Existují tři základní kroky, které vám pomohou rozpoznávat tento fenomén, a díky tomu procházet lucidními zážitky opakovaně.

  1. Dělejte testy reality po probuzení (článek) – při falešném probuzení začnou lidé často dělat rutinní činnosti – čistí si zuby, snídají, dívají se do zrcadla, atd. Jaké jsou vaše ranní rituály? Zvykněte si u nich provádět testy reality ve vyšší intenzitě.
  2. Piště si deník snů (článek) – do svého deníku si zapište všechna vaše falešná probuzení. Zvýrazněte si tyto snové zážitky a pravidelně se k nim vracejte. Tím zvýšíte uvědomění tohoto stavu.
  3. Vizualizujte sny (článek) – přehrávejte si v mysli ty sny, ve kterých jste falešné probuzení zažili. Změňte ale při vizualizaci jejich průběh. Představujte si, jak po falešném probuzení děláte test reality a uvědomujete si, že jste ve snu.

Svět snů je tou nejlepší možnou sebe-terapií. Vstupte do akademie lucidního snění a těšte se na více než 20 hodin videí, soukromou skupinu, e-knihu, snové meditace, a mnoho dalšího!

Těším se na sdílení lucidních zážitků!

? Vstupte do AKADEMIE LUCIDNÍHO SNĚNÍ!

Autor článku: Jan Skryja
Newsletter
Snový Instagram