Jak ovládat sny – Metoda SSILD

Naučte se, jak ovládat sny. Při postupném studiu doporučuji začít předchozími články, které vás naučí základy lucidního snění (seznam článků).

SSILD (senses initiated lucid dream) je metoda založená na zcela jiných principech, než je tomu u tradičních metod. Může pomoci těm z vás, kterým se běžné metody neosvědčily.

SSILD sice není příliš podobná jiným metodám, osvědčila se ale v praxi. Zejména v asijských zemích se jedná o jednu z nejpopulárnějších metod.

Krok 1: Běžte spát | jak ovládat sny

Běžte si lehnout. Ideálně v takovou dobu, abyste nebyli extrémně unavení. Před usnutím si můžete vizualizovat už proběhlé lucidní zážitky (článek) nebo praktikovat účinné afirmace se zavřenýma očima…

 • “Dnes v noci si uvědomuji, že jsem ve snu.”
 • “Ovládám své sny.”
 • “Vím, že sním.”
 • “Objevuji se ve snu.”
 • “Jsem ve snu a mám jej pod kontrolou.”

Krok 2: Vstaňte | jak ovládat sny

Probuďte se ideálně po 4 až 6 hodinách spánku. Z vlastní zkušenosti doporučuji vyžkoušet probuzení po 4 až 5 hodinách. Použít můžete budík. Pokud vstáváte v potřebné fázi automaticky (třeba kvůli tomu, že chodíte v noci na toaletu), je to pro vás výhodou.

Pro probuzení použijte nějakou jemnou melodii. Jakmi se probudíte, udržujte své tělo v klidu. Důležité je se příliš neprobudit. Zajděte si na toaletu, meditujte, prohlašujte afirmace, vizualizuje nebo si čtěte o lucidním snění (více o tomto nočním probouzení najdete v článku o metodě WBTB).

jak ovládat sny

Krok 3: Lehněte si

Vraťte se zpět do postele. Doporučuji ulehnout do tzv. corpse pose (pozice na zádech s nataženýma rukama podél těla a dlaněmi směrem vzhůru). V této pozici je menší šance, že předčasně usnete. Jakmile budete ležet, zavřete oči a aplikujte tyto kroky:

 1. Oči – se zavřenýma očima pozorujte vaše víčka “zevnitř”. Oční víčka mějte uvolněné a očima nepohybujte. Pouze vnímejte temnotu, kterou před sebou vidíte.
 2. Uši – plynule se přesuňte od očí k uším. Vnímejte zvuky, které slyšíte. Po chvíli možná uslyšíte i vaše vlastní tělo (tlukot srdce, dýchání…).
 3. Dotek – soustřeďte se na vaše tělo. Co fyzicky cítíte? Může to být brnění, šimrání, těžkost, atd. Vnímejte tyto pocity a užívejte si je.

Nejprve proveďte tyto tři kroky v poměrně krátkém čase. Každé oblasti věnujte pouze několik sekund. Stačí cca 10 sekund na každou část. Celý cyklus “oči, uši, dotek” opakujte 4 – 6 krát.

Následně budete opakovat tento cyklus 3 – 4 krát, ale prodloužíte časové intervaly každého kroku (alespoň 30 sekund pro každý z nich). Díky první “rychlejší” fázi bude vaše tělo uvolněnější a vy budete smysly lépe pozorovat a ovládat. Druhá “pomalejší” fáze tak bude výrazně efektivnější.

Při cvičení můžete zažívat speciální pocity, slyšet zvláštní zvuky a cítit vjemy, na které nejste zvyklí. Důležité je zůstat vklid a uvolněný a nenechat se těmito vlivy příliš rozrušit.

Krok 4: Usněte

Jakmile budete mít cykly odcvičené, vraťte se do vaší nejpohodlnější spánkové polohy a usněte. Může nastat hned několik jevů:

 1. Spánková paralýza (článek)
 2. Falešné probuzení (článek)
 3. DILD (článek)
 4. WILD (článek)
 5. Probuzení – probudíte se doopravdy. Provedete test reality (článek) a zjistíte, že nejste ve snu. To vůbec nevadí. Proveďte znovu cykly uvedené výše. Pravdepobnost na lucidní snění se v tomto případě výrazně zvyšuje.

Svět snů je tou nejlepší možnou sebe-terapií. Vstupte do akademie lucidního snění a těšte se na více než 20 hodin videí, soukromou skupinu, e-knihu, snové meditace, a mnoho dalšího!

Těším se na sdílení lucidních zážitků!

? Vstupte do AKADEMIE LUCIDNÍHO SNĚNÍ!

Autor článku: Jan Skryja
Newsletter
Snový Instagram