Téma meditace je velmi rozsáhlé a najdete jej na každém rozvojovém webu. A často se jedná o velmi kvalitní informace. Pro náš cíl (být vědomý ve vlastních snech) nám postačí velmi jednoduché meditační techniky.
Kvalita je v tomto případě důležitější než kvantita. Často stačí znát jej jednu techniku, ale provádět ji správně a dostatečně často.
Meditace jako základ pro lucidní snění?
Meditace je jeden z nejdůležitějších (a zároveň nejvíce podceňovaných) předpokladů pro kvalitní lucidní snění. Když se dostáváte do lucidního snu, tak vaše tělo usíná, ale vědomá mysl zůstavá probuzená.
Při meditaci trénujete stav soustředěnosti vašeho vědomí. Koncentrujete svou pozornost často jen na jedinou věc (dech, vizualizovaný objekt, atd.) a ostatní ruchy (především vlastní myšlenky) ignorujete a necháváte je “odplout”.
Jednoduše řečeno: trénujete zaměření vědomé mysli. Tuto dovednost použijete i při usínání (třeba metodě WILD vysvětlené v tomto článku). Tělo usne, ale vaše mysl dokáže “zůstat při vědomí” po výrazně delší dobu.
Jak meditaci provádět?
Technika je velmi jednoduchá, proto se více zaměříme na předpoklady pro provedení, které jsou klíčové..
1) Místo
Najděte klidné a pohodlné místo. Pokud nemáte možnost izolovat hluk, doporučuji mít po ruce špunty do uší. Pomůže také, když v místnosti není příliš mnoho světla (temnější místnosti jsou výhodou, případně u sebe noste masku na oči).
Při provádění meditace v sedě si vyberte takové křeslo, které pro vás bude velmi komfortní. Při “lucidních meditacích” vůbec nevadí, když se uvolníte trochu více a budete se přibližovat ke spánku (naopak to může být výhodou).
Z osobní zkušenosti doporučuji takovou podpěrku, kterou budete mít i pod hlavou.
Klíčové je také teplo. Při uvolnění může klesnout teplota vaše těla. Lepší jsou teplejší místnosti (nebo se dobře oblečte).
2) Poloha
Meditaci můžete provádět téměř v jakékoli poloze: v sedě, ve stoje nebo v leže.
Z hlediska okolních podmínek (když jste přes den v práci) je nejčastější sedící pozice. Když sedíte, nekřižte ruce ani nohy. Buďte narovnaní, ale nemusíte být jako “prkno”. Důležité je pohodlí.
Celá chodidla si položte na podlahu (pro lepší uvolnění může pomoci, když si sundáte boty). Uzemněte se. Pokuste se procítit, jak se vaše chodidla stávají součástí země.
Hlavu držte v co nejpřímější poloze (i při jejím opření). Příliš ji nezaklánějte.
3) Provedení
Zavřete oči a začněte zhluboka dýchat. Dýchejte pomalu (není kam spěchat). Při každém výdechu vnímejte výrazné uvolnění. Pozorujte, jak je s každým výdechem vaše tělo více a více uvolněné.
Soustřeďte se na váš dech. Vnímejte každý nádech a výdech. O tom je celá technika.
Jediná věc, na kterou byste se měli soustředit (a kterou byste měli vnímat), je váš dech.
Pokud vás přepadnou rušivé myšlenky, vraťte pozornost zpět k dechu. Může se také stát, že začnete přemýšlet o tom, kdy už skončí čas určený pro meditaci. Uvědomte si tuto myšlenku a opět přesuňte vaše vnímání k nádechům a výdechům.
Co když to nejde?
Někteří začátečníci se na mě obracejí s tím, že se jim nedaří meditovat. Příliš často je rozrušují myšlenky a denní starosti, kterých se nemohou zbavit. Pokud se to děje i vám, tady je několik vylepšení:
- Při každém výdechu si před očima představujte slovo “Výdech” a opačně při nádechu slovo “Nádech”. Vizuální představa lépe ukotví vaši pozornost k dýchání. Postupně můžete slova nahradit třeba slovy “Klid” a “Radost”.
- Zkraťte si časový interval na meditaci. Začněte s 2minutovými meditacemi. Jakmile budete schopní po tuto dobu udržet pozornost na dech, čas si pomalu zvyšujte. Případně můžete začít tak, že uděláte pouze 10 hlubokých výdechů a nádechů a každý den si jeden přidáte. Malé kroky mohou být velmi prospěšné.
- Nesledujte čas. Při prvních pokusech si můžete sednout a meditovat tak dlouho, jak vám to bude příjemné. Neomezovat se časovým limitem.
Důležité je pravidelné cvičení. Trénujte denně, ideálně alespoň dvakrát.
Svět snů je tou nejlepší možnou sebe-terapií. Vstupte do akademie lucidního snění a těšte se na více než 20 hodin videí, soukromou skupinu, e-knihu, snové meditace, a mnoho dalšího!
Těším se na sdílení lucidních zážitků!
? Vstupte do AKADEMIE LUCIDNÍHO SNĚNÍ!
Autor článku: Jan Skryja
Newsletter
Snový Instagram