Snový záměr

Všechny ty úžasné věci, kvůli kterým je dobré lucidní snění trénovat (a které jsme si popsali v prvním článku), se nezačnou objevovat jen tak. Snový záměr vám pomůže začít dělat ve snech to, co v nich dělat chcete.

Stanovte si, co chcete ve snu dělat. Tomu se říká snový záměr. Je to aktivita, kterou chcete během vědomého snění realizovat.

Doporučení pro snový záměr

Doporučuji začít s něčím opravdu velmi jednoduchým, abyste zpočátku nebyli frustrovaní neúspěchem…

  • Zkuste pohybovat s malými předměty ve snu pouze silou vaší mysli.
  • Procházejte objekty nebo jimi jen prostrkujte ruku.
  • Změňte barvu nějakého předmětu.
  • Vytvořte malou ohnivou kouli.
  • Vezměte do ruky nějaký objekt ve snu a měňte jeho tvar.

Velmi oblíbeným snovým záměrem lucidních snílků je létání. Začátečníkům se to ale často nedaří. Hlavním důvodem je to, že létání je něco, co pro ně v běžném světě není reálné a ani moc dobře představitelné.

Proto začněte malými kroky. Místo létání dělejte velké skoky. Ty postupně zvětšujte. Pokuste se udržet ve vzduchu po delší dobu. Postupem času pro vás nebude problém vzlétnout a proletovat nad vaší vysněnou krajinou.

snový záměr

Jakmile zvládnete úvodní snový záměr, můžete zkusit něco náročnějšího:

  • Projděte se po vodní hladině.
  • Proměňte den v noc. A opačně.
  • Vytvořte ve snu nějakou větší věc. Třeba budovu. Tu si můžete projít a utvářet v ní detaily.
  • Potkejte se s nějakým vám známým člověkem a promluvte s ním.
  • Přejděte do úplně nové snové scény.

U posledního bodu se chci zastavit. Záměrně jsem tam použil slovo “přejděte”. Dříve jsem se snažil změnit sen, ve kterém jsem se objevil, na podobu snové scény z mého záměru (v mém případě to byla zahrada, do které jsem chodil odpočívat).

Měnit celé prostředí snu pro mě ale bylo tak náročné, že sen často skončil a já jsem se probudil. Minimálně ze začátku proto pro náročnější přechody použijte dveře nebo portály. Najděte nejbližší dveře a představujte si, jak je za nimi prostředí z vašeho snového záměru. Očekávejte to!

Já jsem občas dělal to, že jsem způsobil, aby se dveře “vysunuli” ze země (objevili se ve snu a nemusel jsem tak trávit čas jejich hledáním). Na podobném principu funguje portál. Dělejte ve snu krouživé pohyby jednou rukou tak dlouho, dokud se neobjeví portál, pomocí kterého přejdete do vaší snové scény.

Další technika

LaBerge (uznávaná osobnost ve světě lucidního snění) používá ještě techniku, pomocí které nechá celou současnou snovou scénu vyčistit a od nuly začne vytvářet scénu novou (prohlásí větu “Clarity now!”, v češtině by se dala použít. věta “Ať se můj sen vyčistí!”).

Snový záměr si připomínejte (a představujte) minimálně každý večer před usnutím. Můžete si jej zapsat také do vašeho snového deníku (čtvrtý článek).

Pochvalte se i za ten nejmenší úspěch v naplňování snového záměru (ze začátku si i to, že si vůbec ve snu na snový záměr vzpomenete, zaslouží velké ocenění).

Svět snů je tou nejlepší možnou sebe-terapií. Vstupte do akademie lucidního snění a těšte se na více než 20 hodin videí, soukromou skupinu, e-knihu, snové meditace, a mnoho dalšího!

Těším se na sdílení lucidních zážitků!

? Vstupte do AKADEMIE LUCIDNÍHO SNĚNÍ!

Autor článku: Jan Skryja
Newsletter
Snový Instagram