U kulatého stolu: Jan Skryja a lucidní snění

V podcastu U kulatého stolu promluvil Jan Skryja o možnostech, které nám lucidní snění a snová terapie přináší. Těšit se můžete na propojení některých souvislostí, špetku vědy a spoustu dobré energie spojené se světem snů. Proč lucidní snění a snová terapie? Jaké věci jsou ve snech možné? Mají sny význam? Na co si dát pozor a nesejít z cesty?

Lucidní snění znamená, že si uvědomíte, že jste ve snu. Víte, že sníte. Díky tomu je pro vás snadnější realizovat ty záměry, které potřebujete. Mezi dvě nejčastější aktivity lucidních snílků patří létání a sex. Po čase ale zjistíte, že se vaše sny mohou stát tou nejlepší možnou sebe-terapií. Protože to skutečné životní probuzení začíná sněním.

“Nedaří se mi lucidně snít. Potřebuji lucidní snění, abych mohl využívat síly snů?”

Vůbec ne. Veškeré přínosy snění jsou spojené se sny jako takovými. Lucidní snění je dobré v tom, že můžete snadněji dosahovat snových záměrů. Není ale nutností pro využití snové terapie. V rámci snové terapie využíváme snění pro lepší život. Spirituální svět se sněním pracuje již velmi dlouhou dobu. Stále častěji ale sílu snů potvrzuje i vědecké poznání (Stickgold, Cartwright,…).

Podcast U kulatého stolu věnovaný snové terapii a lucidnímu snění představuje některé ze základních myšlenek a vědeckých experimentů. Narozdíl od některých jiných rozhovorů se podíváme na oblasti, kterým jinde není věnována taková pozornost. Sen ve snu, pragmatický pohled na snění nebo výklad snů. Pro duchovnější rozměr snění doporučuji doplnit tento podcast vystoupením v rámci Duše K.

Pokud chcete jít od úplných základů systematicky až do větší hloubky, doporučuji vám vstoupit do lucidní akademie. Celá akademie je online a přístup k ní máte trvale. Je tak zcela na vás, jak rychle se v ní budete posouvat. Postupně budou přibývat nová videa, snové meditace a další obsah. V soukromé skupině můžete také sdílet vaše postřehy nebo si říct o radu. Více o lucidní akademii najdete na tomto odkazu.

Podívat se můžete také na starší přednášku věnovanou primárně lucidnímu snění, která proběhla na Vysoké škole ekonomické v Praze.