Vizualizace

Mám skvělou zkušenost, pokud jde o provádění lucidních snů u mladších jedinců ve věku 10 a 13 let. Moje 10leté sestřičce jsem představil techniku testů reality (článek) a už tu noc se ve snu snažila o jeho provedení. Hned první noc zažila lucidní sen. Vizualizace a síla představivosti je pro děti často velmi snadnou cestou.

Stejnou techniku jsem ukázal i sestře mé přítelkyně (13 let v době psaní tohoto článku) a už první noc se jí podařilo TR provést a tím si potvrdit, že je ve snu. Zcela přirozenou cestou! Žádné noční vstávání ani náročnější techniky.

Pro mladší lidi a děti jsou typické dvě věci…

  • Chybí jim “dospělácká skepse”. Nehledají na věcech, které znějí fantasticky, důvod, proč by neměly fungovat. Nepotřebují mít všechno vědecky podložené a ideálně ověřené na dalších 10 svých známých, než tomu začnou věřit. Jsou nadšení a fascinovaní. Věří a těší se, až budou podobné věci taky zažívat. To je hodně důležitá energie nejen ve světe lucidních snů.
  • Vizualizace (představivost) je pro ně mnohem jednodušší. Často si představují úžasné a nereálné světy i během všedního dne, aby se zabavili. U dospělých je obvykle potřeba tuto schopnost znovu obnovit.

Co je vizualizace?

Vizualizace je jedním ze základním předpodkladů pro dlouhodobě kvalitní lucidní prožívání. Co si dokážete představit, to se může odehrát i při vašem vědomém snění.

Zavřete na chvíli oči a zhluboka dýchejte. Představte si, že jsou před vámi dveře. Víte, že za dveřmi je krásná zahrada. Jakmile dveře otevřete, vstoupíte do barevné zahrady, která pro vás bude místem bezpečí, klidu a odpočinku. Přibližte se ke dveřím, sáhněte na kliku a zatáhněte za ní. Dveře se otevírají a vy vstupujete do vaší zahrady.

Pokud se vám představa povedla, tak jste právě vizualizovali. Před každou vaší vizualizací doporučuji vyhledat pohodlné místo a trochu se uvolnit (třeba hlubokým dýcháním).

Jak použít vizualizaci pro posílení lucidního snění?

  1. Vizualizujte si váš snový záměr (článek) – ideálně několikrát denně.
  2. Vizualizujte si předešlé sny z vašeho snového deníku (článek).
  3. Vizualizujte, jak vaše sny zpochybňujete (článek).

Při vizualizaci zapojte všechny smysly. Dotýkejte se předmětů, čichejte ke květinám, prociťte, jak se vaše nohy dotýkají země, poslouchejte cvrlikání ptáčků. Tím nejen prohloubíte její účinek, ale zároveň budete trénovat vaši schopnost koncetrace a uvolnění.

vizualizace

Další tipy vizualizací

Časem můžete vyzkoušet složitější vizualizační prvky. Pokuste se vizualizovat s otevřenýma očima. Představujte si, jak kolem vás létají jednorožci nebo zažíváte jiné fantastické události. Sledujte sebe samotné z pohledu třetí osoby. Podívejte se na sebe, prohlédněte se. Proleťte kolem vlastního těla a sledujte jej z povzdálí i z menší vzdálenosti.

Můžete také zkusit výše zmíněné aktivity spojit dohromady. Pozorujte sebe samotné z pohledu třetí osoby a mějte u toho otevřené oči (pro mnoho lidí je tento druh vizualizace velmi náročný). Později se zkoušejte takto pozorovat u nějaké aktivity, kterou budete vykonávat (psaní na PC, procházka, atd.).

Vizualizaci pomáhá pohyb! Statické představy je velmi náročné udržet v mysli a soustředit se pouze na ně. Proto si představujte věci v pohybu. Toto je častá chyba začátečníku. Někdo je naučil, že si mají představovat nějaký předmět. Vizualizace je pro ně někdy dlouhodobě obtížná. Proto uveďte předměty do pohybu.

Vizualizujte několikrát denně a zkoušejte i výše zmíněné pokročilejší vizualizace. Pomohou vám v některých metodách vysvětlěných později.

Svět snů je tou nejlepší možnou sebe-terapií. Vstupte do akademie lucidního snění a těšte se na více než 20 hodin videí, soukromou skupinu, e-knihu, snové meditace, a mnoho dalšího!

Těším se na sdílení lucidních zážitků!

? Vstupte do AKADEMIE LUCIDNÍHO SNĚNÍ!

Autor článku: Jan Skryja
Newsletter
Snový Instagram